image

PeyamaKurd - Rojava’da YPG'nin kontrolünde bulunan bölgelerde, ‘ekonomik yaptırımların üstesinden gelmenin bir yolu olarak' kripto paranın kullanılmasının planlandığı ifade edildi.

Konuya ilişkin CoinDesk'e açıklamaya yapan, ‘Rojava teknolojik gelişim programı' başkanı Erselan Serdem, Suriye'nin kuzeyinde kripto para ile ilgili yeni teknolojik gelişmelerin uygulanmasının planlandığını belirtti.

Serdem, kripto para hamlesiyle ilgili olarak şöyle konuştu: "Suriye hükümetinin parasına bağımlı olmak istemiyoruz. Kendimize ait kripto parayla ticaret yapmak istiyoruz.”

Serdem ayrıca, "Yeni sistemin geleceğiyle ilgili olarak, insanların kaynakları nasıl yöneteceğine ilişkin derinlemesine düşünmemiz gerekir. Biz, sistemimize ‘merkezileşmemiş toplum sistemi' diyoruz" diye belirtti. Projenin diğer fikirdaşı olan Amir Taaki CoinDesk'e yaptığı açıklamada, "Rojava, anarşist ilkelere dayalı olarak yeni bir toplumun kurulmasını amaçlayan devrimci bir proje. Bu da hukuk, savunma, toplum ve kültür demek" dedi.

Söz konusu teknolojinin, insanların kurumlar üzerinde yetki vermelerine, ilişkileri resmileştirmek için akıllı sözleşmeler oluşturmasına ve operasyonları şeffaf bir şekilde denetlemelerine izin verebileceği belirtiliyor.