image

PeyamaKurd- Suriye ve Rojava’da olağanüstü durumlar devam ederken; Amerikalı bir heyet önce Kobaniye bir ziyaret gerçekleştirmiş, ardından da Haseki’de bir dizi görüşmede bulunmuştu.

Bugüne kadar ziyaretlerin içeriğine dair geniş bir bilgi verilmezken; bugün, ABD Ordusu Haseke ve Kobani’ye, uçuşa kapalı bölgeye gelişmiş radar sistemleri konuşlandırıldı.

Konuşlandırılan radar sistemleri; Suriye Demokratik Güçleri tarafından (SDG) terör örgütü IŞİD’den kurtarılan bölgeleri, olası hava saldırılarına karşı koruma amaçlı getirildiği belirtildi. 

Mutabık olduğumuz bazı noktalar var

Konu ile ilgili konuşan YPG sözcüsü Nuri Mahmud, “Koalisyon ile mutabık olduğumuz bazı stratejik noktalar var; bunlardan birisi de Rojava ve Suriye’nin güvenliğinin sağlanması, hava saldırılarına karşı Rojava ve Kürt bölgesini  koruma altına almaktır. Bu yeni gelişme uluslararası koalisyonla planladığımız stratejilerimizden bir tanesidir. Uluslararası koalisyonla olan  stratejik konular üzerine çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Nuri Mahmud, Rojava’ya yönelik hava saldırı tehdidine karşı çalışmalarımız devam ediyor ifadelerini kullanarak, “Hava saldırısı tehditleri konusunda ABD ile hem fikiriz. Uluslararası koalisyon geliştirilmiş radarların konuşlandırılmasıyla ilk adımı attı, bu olumlu bir gelişme, bölgenin tüm tehditlere karşı koruma altına alınması gerekir” diye konuştu. 

 

İznews