image

PeyamaKurd - Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, geçen yıl Türkçe dışında yazılan tezlerin YÖK'ün iznine tabi olduğu gerekçesiyle Kürtçe tez yazımını öğrencilere yasaklamıştı. Üniversite bu yıl yönetmeliği değiştirerek, Kürtçe'nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde tezlerin yazılabileceğini açıkladı.

Dicle Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, geçen yıl Kürtçe tez yazımını yasaklamakla gündeme gelmişti. Kürtçe tezlerin Kürtçe okuyan öğrencilere yasaklanması Kürt kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı.

Rûdaw'da yer alan habere göre Dicle Üniversitesi bu yıl geri adım atarak, yönetmelikte değişikliğe giderek, Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde tez yazımının önünü açtı.

Yönetmeliğe "Açılacak derslerin öğretim dili, programın dili veya o programla ilgili olan başka bir dil ve lehçe olabilir" ibaresi eklendi. Aynı yönetmelikte "Tezin yazım dili takip ettiği programın öğretim dilidir. Ancak farklı dil ve lehçede ders verilen programlarda tez, ilgili dil veya lehçede yazılabilir" denildi.

Dicle Üniversitesi 2020 yılında Türkçe dışında yazılan tezlerin YÖK'ün iznine tabi olduğu gerekçesiyle Kürt Dili ve Edebiyatı Bölü'nde Kürtçe tez yazmayı yasaklamış ve öğrencilerden tezlerini Türkçe yazmalarını istemişti.