image

PeyamaKurd- AK Parti Genel Başkanvekili ve Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, "Kürtlerin Anadolu'da bin yıldır devletinin olduğunu" dile getirdi.

Yıldırım, Bahçeşehir Kültür ve Sanat Merkezi'nde, Kürt illerindeki kanaat önderleri ile sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya gelerek, "Devlet bölgedeki Kürt kardeşlerimizin konularıyla ilgili çok açılım yaptı" ifadelerini kullandı.

"Kürtlerin devleti var"

Yıldırm ayrıca, “Oyun Türkiye'nin güneyinde bir terör devleti kurmak. Buna izin verir mi Türkiye? Bu millet buna izin verir mi? Kürtlere devlet kuracaklarmış. Kürtlerin bin yıldır Anadolu'da devleti var. Size mi kaldı Kürtlere devlet kurmak? Kürt, Türk et tırnak gibi. Bin yıldır Çanakkale'de, Galiçya'da, Sarıkamış'ta, Trablusgarb'da beraberiz. Biz biriz beraberiz, iriyiz, diriyiz, birlikte Türkiye'yiz."

İlk defa milli eğitim müfredatında Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulmasını sağladıklarını dile getiren Binali Yıldırım, "Üniversitelerde Kürt dili edebiyatı bölümlerinin açıldığını, mahkemelerde anadilde savunma yapma imkanının sağlandığını" ifade etti.