image

PeyamaKurd –  Amerikan New York Times gazetesi, Esad rejiminin ülke hapishanelerinde işkence ve ölümleri doğrulayan belgelerini yayınladı. Savaşta Suriye’de 128 bin kişi hapishanelerde kayboldu, 14 bin kişi ise işkencede öldü. NYT’ye göre şimdi rejim yetkilileri adli sorumluluktan kurtulmanın yolunu arıyor.

Suriyeli üst düzey yetkililerin, hapishanelerdeki işkence ve ölümler yaşandığını doğrulayan yazışmaları yayınlandı.

Uluslararası Adalet ve Hesap Verilebilirlik Komisyonu’nun (CIJA) ele geçirdiği ve ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi tarafından yayınlanan belgeler, Suriyeli üst düzey yetkililer tarafından verilen gözaltı, işkence ve ölüm emirleri ya da raporları gözler önüne seriyor.

Gözaltındaki binlerce kişinin ölümlerinin doğrulandığı ve hapishanedeki kötü koşulların kabul edildiği yazışmalardan birisi askeri istihbaratın başındaki Refik Şehadeh’e ait.

‘Rejim kabul etmiyor’

Şahadeh bir belgede, bütün ölümlerin kendisine rapor edilmesini, söz konusu olaylara dâhil olan güvenlik görevlilerinin yargılanma sorumluluğundan kaçınılması için gerekli adımların atılacağını belirtiyor.

Esad rejimi ise, Suriye’de sistematik bir şekilde işkence uygulandığını kabul etmiyor. Suriye İnsan Hakları Ağı’nın açıkladığı son verilere göre, hapse girdikten sonra yaklaşık 127 bin 916 kişiden bir daha haber alınamadı.

‘Rüşvetle kurtulmuş’

Halepli Muhannad Ghabbaş, Esad karşıtı barışçıl gösterilerde yer almış. 12 gün boyunca işkence gördükten sonra gerçek olmadığı halde “bombalı saldırı” planladığına dair ifadeyi imzalamış.

Yaklaşık 19 ay hapiste kalan Ghabbaş, daha sonra Suriyeli bir yargıca rüşvet vererek özgürlüğüne kavuşmuş.