image

PeyamaKurd - Irak Hükümeti Basra, Kerbela ve Necef’te sokağa çıkma yasağı uygulamasına rağmen halk yasağı çiğneyerek sokağa çıktı.

Söz konusu Basra’da Irak güvenlik güçlerinin takviye ekiplerle kentteki birçok noktayı tutmasına rağmen halk gösteriler için sokaklara çıktı. Irak’ın güneyindeki Basra’da polis güçlerinin protestolar nedeniyle ana caddeleri kapattığını önceden duyurulmuştu.

Hükümet tarafından Resmi kurumlarda mesailerin askıya alındığı kentte, göstericiler havaalanını ele geçirdi. Basra, Babil, Kerbela ve Necef illerinde eksik hizmet ve elektrik kesintileri sebebiyle düzenlenen gösteriler 6’ncı gününde eylem ve protestolar devam ediyor.

Öte yandan eylemlere ilişkin Basra’da başlayan gösterilerde ölen ve yaralananlar olurken, Misan’da halk valiliği bastı. Necef’te ise göstericiler girdi, daha sonra havaalanı genel müdürünün evini ateşe verdi.

Bununla birlikte Necef’te ayrıca Nuri Maliki’nin liderliğini yaptığı Dava Partisi’nin binası ile Esayib Ehlulhak’ın karargahı ateşe verdiği bilgisine ulaşıldı.