image

PeyamaKurd- Akademisyenler, “ABD ile Türkiye arasında yapılacak görüşmenin ardından, YPG’nin bölgesel çıkarlar neticesinde Minbic’den çıkabileceğini” söyledi.

Türkiye ile ABD arasında yarın Washington’da Minbic konusunda bir görüşme gerçekleştirilecek. Toplantıda ABD heyetine Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye heyetine de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu başkanlık edecek.

Toplantıda, Minbic için yol haritasının belirleneceği ve Halk Savunma Güçleri’nin (YPG) buradan çekilip çekilmeyeceğinin ele alınacağı dile getiriliyor.

Türkiye Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD ile yapılan Minbic görüşmeleriyle ilgili olarak, "4 Haziran'da ABD ile bir görüşmemiz olacak, Menbiç ile yol haritası hususunda. Bölgemizdeki bu konuyla alakalı tüm gelişmeler dikkatle takip ediliyor. Geçen hafta yapılan Milli Güvenlik Kurulu’nda da bu konular konuşuldu” demişti.

YEŞİLYURT: 3 AŞAMA VAR

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nuri Yeşilyurt, Türkiye ile ABD arasında yapılan görüşmelerin 3 aşaması olduğunu söyledi.

K24’e konuşan Nuri Yeşilyurt, 1’inci aşamanın Minbic’den çekilme olacağını söyleyerek, “ABD, bölgedeki çıkarından dolayı Türkiye’yle bir anlaşmaya vardı. Bu anlaşmanın ardından YPG, 30 gün içerisinde savaşçılarını Minbic’den çekecek” iddiasında bulundu.

Yeşilyurt, diğer sürecin, 4 Haziran’da gerçekleşecek görüşmenin ardından 45 gün içerisinde Türkiye ve ABD askerleri arasında oluşturulacak güvenlik mekanizması olacağını söyledi.

Son olarak 3’üncü aşamadan sözeden Yrd. Doç. Dr. Nuri Yeşilyurt, “3’üncü aşama ise 2 ay içerisinde bir yönetimin oluşturulmasıdır. Oradaki nüfus oranına göre askeri ve yerel meclisler oluşturulacak” dedi.

AKYEŞİLMEN: İLİŞKİSİ KESİLEBİLİR

Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nezir Akyeşilmen de, ABD’nin kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini söyledi.

ABD’nin bu doğrultuda YPG’yi bölgeden çıkarabileceğini dile getiren Akyeşilmen, “ABD Dışişleri Bakanlığı, hala bir anlaşmaya varılmadığını söyledi. Çavuşoğlu’nun bu anlamda söyledikleri gerçeği yansıtmıyor” dedi.

Türkiye’nin giderek İran ve Rusya’ya yaklaştığını ifade eden Doç. Dr. Nezir Akyeşilmen, “ABD ise bu durumdan rahatsız. Bu yüzden Türkiye’yi kendi tarafına çekmek isteyen ABD, YGP ile ilişkilerini kesebilir” şeklinde konuştu.

 

 

K24