image

PeyamaKurd - Kiev-Moskova arasındaki askeri gerilime değinen Wall Street Journal, Biden yönetiminin ABD'nin en büyük bankalarıyla Rusya'ya Ukrayna kriziyle alakalı olası yaptırımları görüştüğünü ileri sürdü.

Yaptırımlarla ilgili Wall Street Journal (WSJ) gazetesine göre ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Rus bankaları ve devlet şirketlerine yönelik yaptırımları değerlendirdiği ifade edildi.

WSJ haberinde, Ukrayna krizi bağlamında yaptırım uygulanacak bankalar arasında, nihai karar olmasa da VTB Bank gibi kurumlardan birkaçının bulunduğunu ve gelişmiş mikro-elektronik ihracatı yapan kilit sektörlerin hedef alınmasının gözden geçirildiği iddia edildi.

Gazetenin haberinde ABD'li bir yetkiliye göre, Rusya'nın petrol ve doğalgaz ihracatına yönelik yaptırımlar ve Moskova'nın küresel SWIFT sisteminden çıkarılması şimdilik gündemde yer almıyor.

Bloomberg'in haberine göre ise Biden yönetiminden üst düzey yetkililer; Citigroup, Bank of America, JPMorgan Chase & Co. ve Goldman Sachs gibi ülkenin en büyük bankalarını Rusya'ya olası yaptırımlar hakkında bilgilendirdi.

Yaptırım iddiası ile ilgili haberde, Biden yönetiminin, bankalarla Rusya'ya yaptırımların 2018'de küresel alüminyum tedarik zincirinin kesintiye uğraması ve yüzde 30 fiyat artışı gibi benzer sorunlar yaratıp yaratmayacağı endişesini paylaştığı vurgulandı.