image

PeyamaKurd - Rojava’daki güvenli bölgeyi ele alan Wall Street Journal gazetesi, ABD’nin Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna (Rojava-Batı Kürdistan) yakın zamanda operasyon yapacağından ve bunun ABD askerlerinin bölgeden çekilmesini tetikleyeceğinden endişeli olduğunu kaleme aldı. 

Bölge ile ilgili gazetenin haberine göre, ABD Türkiye’nin Suriye’ye operasyonunu Washington’a yeterince önceden haber vermemesi ihtimalinden de kaygılı. Buna göre Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ABD’li mevkidaşı Mark Esper’la görüşeceğini ifade etti. 

“Asker gönderme bölgedeki askerleri tehlikeye düşürür” 

Konuyla ilgili Wall Street Journal ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde Türkiye ve Amerika arasında Suriye’de Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü YPG kaynaklı güvenlik kaygılarının giderilmesi konusunda yürütülen çalışmalara ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan son günlerde gelen “Arzu ettiğimiz sonuçları alamadık” mesajlarına değindi. 

Habere göre, Amerikalı yetkililer Türkiye’nin Rojava’ya (Suriye’nin kuzeydoğusu) asker göndermeye hazırlandığına yönelik işaretler gördüklerini ve bunun da bölgede bulunan Amerikan askerlerini tehlikeye atabilecek bir adım olduğunu belirtiyor. 

“Çıkmak dışında başka bir seçenek kalmayabilir” 

Öte yandan Wall Street Journal’a konuşan ve ABD’nin önümüzdeki günlerde karşı karşıya kalabileceği ikilemi değerlendiren Amerikalı bir yetkili “Kusursuz bir fırtına. Gerçekten çirkin. Çıkmak dışında başka bir seçenek kalmayabilir” sözlerine yer verdi. 

Ayrıca gazetenin haberinde Türkiye’nin az sayıda askerle kapsamı dar bir operasyon yapmayı tercih edebileceği ve bu şekilde de Kürtlerden daha cılız bir tepki gelebileceğini yazdı. 

Ancak Amerikalı yetkililer Türkiye’nin ağır silahlar ve çok sayıda askerle kapsamlı bir harekat yapması halinde Amerika’nın NATO müttefiki ile olası çatışmadan kaçınmak amacıyla, Suriye’de bulunan 1000’den fazla askerini çekmekten başka seçeneğinin olmayabileceğine dikkat çekiyor.