image

PeyamaKurd- ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in pazartesi günü Helsinki’de yapacağı ikili görüşmede, Suriye konusunda bir ‘büyük anlaşma’nın görüşüleceği belirtiliyor. Washington Post gazetesi, masadaki anlaşmanın ayrıntılarını yazdı. 

Makaleyi kaleme alan Josh Rogin, söz konusu anlaşmanın ABD yönetiminde yetkililer arasında sert tartışmalara yol açtığını ifade etti. 

Habere göre, masadaki anlaşmanın ayrıntıları şu şekilde: 

    •    Anlaşmanın önceliği, Suriye’de şiddete son verilmesi, böylece mültecilerin dönüşünün ve siyasi bir sürecin başlaması olacak.

    •    ‘Suriye’den bir an evvel çekilme’ niyetini ilan etmiş olan Trump, bu anlaşmayla ülkenin kuzeydoğusundaki yaklaşık 2 bin 200 Amerikan askerini çekecek.

    •    Bölgedeki Amerikan askerlerinin çekilmesiyle, bugüne dek ABD’den destek alan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Beşar Esad yönetimi ve Rusya ile birlikte çalışmaya teşvik edilecek.

    •    Rusya ABD’nin çekilmesi karşılığında, Suriye’nin Ürdün ve İsrail sınırlarındaki İran varlığını sınırlandıracak.

Rogin, bu anlaşmanın Washington’daki yetkililer arasında derin bir bölünme yarattığını yazdı. Putin’in son haftalarda İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve İranlı üst düzey yetkililerle yaptığı görüşmelerin ardından, Trump’la görüşmeden çıkacak sonuç büyük merak konusu. (Dış Basın)