image

PeyamaKurd -  Amerikan basınında yer alan bir habere göre, Rusya'dan aylar içinde çalıştırılabilecek yüksek çözünürlüklü kameralarla donatılmış Rus yapımı Kanopus-V tipi uydunun İran'a teslimatı planlanladığı ifade edildi.

The Washington Post gazetesinin haberinde, Rus yapımı uydunun "1.2 metre çözünürlükteki bir kameraya da sahip olduğu" belirtilerek, "her ne kadar ABD'nin casus uydularının ulaştığı kaliteye kıyasla bir hayli eksik olsa da, bu (kameralar) İran'ın mevcut kapasitesi için önemli bir gelişme" olacak açıklamasına yer verildi.

Yayımlanan haberde ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 16 Haziran'da Cenevre'deki 18. yüzyıldan kalma La Grange Villa'sında yapmayı planladıkları buluşmadan birkaç gün önce yayınlandı.

Washington yönetimi, hali hazırda ekonomik yaptırımların hafifletilmesi karşılığında İran'ın nükleer programının durdurulması için tasarlanmış 2015 tarihli nükleer anlaşmayı yeniden yürürlüğü sokmak için İran ile dolaylı yoldan görüşmekteydi.

Ayrıca haberde, ABD'nin aktif ve eski iki yetkilisi ve Orta Doğu'daki bir hükümetin yetkilisiyle yapılan görüşmelere dayandırılarak, uydunun "Basra Körfezi'ndeki petrol rafinerileri ve İsrail'deki askeri üslerden Irak'taki ABD'li birliklerinin karakollarına uzanan farklı tesisleri sürekli görüntüleyebildiği" vurgulandı.