image

PeyamaKurd- Washington Post'da bugün yayınlanan 'Suriye’yi bölme zamanı' başlıklı analiz yazıda Suriye rejiminin Dera'da başlattığı operasyon üzerine burada ABD mandasında bir serbest bölge kurulması istendi.

“Özerk bir bölge istiyorlar”

Suriye ordusu, Nisan ayında ülkenin güneyindeki Dera ve Kuneytra bölgelerinde cihatçıların kontrolünde bulunan kasabalara yönelik “uzlaşma” önerilerinden bulunmuştu. Cihatçıların hiçbir teklifi kabul etmemesi üzerine geçtiğimiz hafta başlatıldığı duyurulan kapsamlı operasyonda şimdiye kadar çok sayıda yerleşimde kontrol tekrar sağlandı.

ABD’nin “çatışmasızlık bölgesi” olduğunu ileri sürerek karşı çıktığı Dera'da bir süredir cihatçılar tarafından hükümet güçlerine karşı eş zamanlı saldırılar gerçekleşmekteydi. Saldırıların yoğunlaşması üzerine Nisan ayında Sputnik-International’da askeri-diplomatik bir kaynağa dayandırılan habere göre Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve El Nusra'nın Suriye'nin güneyindeki bölgelerde kontrolünü arttırmaya devam ettiği ve burada ABD'nin himayesinde özerk bir bölge kurmak istedikleri iddia edilmişti.

Gazete, Dera'nın Suriye yönetimi tarafından geri alınmasını önlemek için burada ABD mandasında bir serbest bölge kurulması istenerek, Efrin'deki yönetiminin model alınabileceği savunuluyor” ifadelerini kullanıyor.

“Yeni bir oluşum yaratılabilir”

Dera kentini “devrimin beşiği” olarak niteleyen yazıda “ABD’nin bölgedeki geleneksel otoritesini artırarak, yeniden kurmasının zamanı geldi” denerek Şam’da barış ve adaleti inşa edecek en güvenilir gücün ABD olduğu belirtildi. ABD’nin Suriye’de bölünmeyi teklif etmesi gerektiğini savunan Khashoggi, yazısında Suriye ordusu kontrolündeki bölgelerin geleceği hakkında bir değerlendirme yapmazken muhaliflere yerel yönetimler kurarak, yeni bir oluşum yaratabileceğini belirtiyor.

“Efrin, şablon alınabilir”

Türkiye’nin Efrin’e yönelik askeri harekatı sonrası kurulan yönetimin şablon alınabileceğini ifade edilen analiz yazıda Efrin’deki gibi yerel polislerin eğitilip, yerel konseylerin örgütlenebileceğinden esinleniliyor.

Öz-yönetimsel olarak oluşturulması planlanan bu serbest bölgelerin ekonomik başarılar ile ayakta kalabileceğine vurgu yapan gazete, “Gün gelecek ve dünya, Suriye’nin bölünmesini daha da isteyecek” ifadeleri ile yazıyı sonlandırıyor.