image

PeyamaKurd-  Koronavirüsten kaynaklı en fazla ölümlerin olduğu ülkelerden biri olan İran’dan çarpıcı bir görüntü paylaşıldı.

Washington Post gazetesi İran'ın Kum kentinde yeni tip koronavirüs nedeniyle yaşamını kaybedenlerin defnedildiği toplu mezarlara ait olduğunu iddia ettiği uydu görüntüleri yayımladı.

Washington Post gazetesi uydu görüntüleri ile beraber yayınlandığı haberinde ölülerin kireçlenerek gömüldüğünü aktarıldı.

>

Görüntülere dayanarak verilen haberde mezarlık alanının Ekim 2019'da büyük bölümünün boş olduğu, koronavirüsün görülmesinden kısa süre sonra 21 Şubat'tan itibaren ise geniş bir alanda mezarlar kazılmaya başlandığı  belirtildi.

İran’ın Kum kentinde uzunluğu 92 metreyi bulan çukurların kazıldığı ve bunların uzaydan dahi gözlenebildiğine işaret edilen haberde, bu rakamın neredeyse bir futbol sahası uzunluğunda olduğu söylendi.

Washington Post bu mezarların koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren kişilerin gömülmesi için kazıldığı ve insanların topluca gömüldüğü ifade edildi.

'Mezarlık yakınlarında kireç yığınlar var'

Gazeteye konuşan ve adının açıklanmasın istemeyen ABD merkezli Maxar Technologies şirketinden bazı uzmanlar ise, uydu görüntülerinde mezarlar yakınında kireç yığınları bulunduğunu ve virüs nedeniyle yaşamını kaybedenlerin gömülürken kireçlenmiş olabileceğini belirtti.

Haberde, bu toplu mezarlarla İran'ın birçok defin prosedürünü de terk ederek aceleyle virüs kurbanlarını defnettiği iddia edildi.

İran yönetimi tarafından açıklanan resmi rakamlara göre, 10 bin kişiye virüs bulaştığı ve aralarında üst düzey devlet yetkililerinin de yer aldığı 429 kişinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Gazete ise haberinde İran'ın gerçek rakamları sakladığını da iddia ediyor.

Kum'da 846 kişinin virüs kaptığını vurgulayan İranlı yetkililer, bu kentte kaç kişinin yaşamını yitirdiğine dair bir bilgi paylaşmadı.