image

PeyamaKurd - Çin'e karşı Tayvan'a ABD'nin gücü dahilindeki her türlü askeri desteği vereceğini dile getiren ABD Dışişleri Bakanı Blinken, 5 yıldır Tayvan'a en az 20 milyar dolarlık silah satışı yaptıklarını dile getirdi.

Washington'un bu hamlesi sonrası ABD'nin güdümlü füze destroyeri de Tayvan Boğazı'ndan geçince duruma tepki gösteren Pekin, "Tek Çin'den kaçış yok" mesajını verdi.

ABD Kongresi'ne brifinginde bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Tayvan'ın potansiyel saldırıya karşı kendini savunması için gereken tüm araçlara sahip olmasını garantiye almaya kararlı olduklarını" ifade etti.

Washington'ın bu manevralarına Pekin'den tepki!

Çin-Tayvan gerilimine ilişkin Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nda konuşan Blinken, potansiyel saldırganlığa 'Çin'in on yıllardır yürürlükte olan statükoyu bozmak için tek taraflı eyleminin dahil olduğunu' da vurguladı.

Üstüne üstlük ABD donanmasının Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Sampson, Tayvan Boğazı'ndan geçiş yaptı. Washington'ın bu manevralarına Pekin'den tepki geldi.

'Tayvan'ın potansiyel saldırıya karşı koymasını garantiye almak için ABD'nin gücü dahilinde her şeyi yaptığını, bu kapsamda yerli askeri sanayiyi desteklediğini, üçüncü taraf transferlerini hızlandırdığını ve adanın asimetrik caydırıcılık yeteneklerini güçlendirmesine yardımcı olduğunu' anlatan Blinken, ABD'nin 2017'den bu yana Tayvan'a yaklaşık 20 milyar dolarlık silah satışı ve 2.5 milyar dolarlık doğrudan ticari satış yaptığını aktardı.