image

PeyamaKurd - Viyana’da İran nükleer anlaşması ve ABD’nin Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan anlaşmaya geri dönmesinin görüşüleceği toplantı yarın başlayacak.

Avusturya’nın başkenti Viyana'da yapılacak olan toplantıya anlaşmaya taraf Almanya, İngiltere, Fransa, Çin, Rusya ve İran’dan diplomatların katılımıyla gerçekleştirilecek.

Ayrıca bu toplantıya Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi adına AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora başkanlık edecek.

Söz konusu bu anlaşmasının seyrini ele almak üzere taraf ülkelerin temsilcilerinin katılımıyla belirli periyotlarda gerçekleştirilen KOEP Ortak Komisyonu, ABD’nin 2018’de tek taraflı olarak nükleer anlaşmadan çekilme kararı ve İran'a yönelik yaptırımları yeniden uygulamaya başlaması sonrasında anlaşmayı hayatta tutmak ve yaptırımlardan Avrupalı yatırımcıların etkilenmesini önlemekle uğralıyor.

Öte yandan Tahran yönetiminin KOEP kapsamında yerine getirmesi gereken taahhütleri kademeli olarak askıya alması ve gönüllü olarak uyguladığı Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması (NPT) EK Protokol’ünü uygulamama kararı nükleer anlaşmaya yönelik umutların azalmasına yol açtı.

Ayrıca ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin göreve başlamasıyla nükleer anlaşmaya dönebileceklerinin sinyallerini vermesi, atmosferin yumuşamasına neden oldu.