image

PeyamaKurd - Kara para aklamakla suçlanan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz'dan 10 milyon Euro istediği belirtilen ve önceki gün istifa ettiği açıklanan eski HaberTürk Tv Ana Haber Sunucusu Veyis Ateş, 2018 yılında Afrin’de yaptığı tartışmalı röportaj hakkında açıklama yaptı.

İstifasının ardından dün katıldığı bir televizyon programında gazeteci İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Ateş’e, 2018 yılında Afrin kent merkezinde gerçekleştirdiği bir röportaj hatırlatıldı.

Habertürk'te 27 Mart 2018’de yayımlanan "Afrin Özel" programında konuşan Afrinliler, 'Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kentte yaptıklarını anlattı. Kent sakinleri "Afrin'i ÖSO' talan etti" derken; AFAD’a bağlı tercüman ÖSO'yu "YPG" diye çevirmişti.

Röportajın hatırlatılması üzerine Ateş şu ifadeleri kullandı:

“Afrin'e ilk değil, ikinci ya da üçüncü giren gazeteciydim. AFAD'dan bir mütercim arkadaşla gittik. Ben soruyorum, o tercüme ediyor, onun tercümesini ben yayına veriyorum. Ortada bir editoryal hata olmuş olabilir. O günlerde Türkiye Cumhuriyeti devleti, ÖSO'yla beraber hareket ediliyordu, güya oradaki vatandaş demiş ki, biz ne ÖSO istiyoruz, ne PKK istiyoruz, biz Türk askeri istiyoruz diye çevirmiş, aslında tam tersi şeyler söylemiş. Fakat ben Kürtçe bilmediğim için yayına bu şekilde verdik. Bilseydim bunu bu şekilde vermezdim herhalde. Bilmiyorum İsmail, bilseydim ben müdahale ederdim.”

“HDP’liler TV’ye çıkmamalı”

Veyis Ateş ayrıca, HDP’li siyasetçilerle ilgili de bugün de aynı görüşte olduğuna dikkat çekerek şu şekilde konuştu:

“Bugün de HDP'liler konusunda aynı görüşteyim. Terörle arasına mesafe koymadıktan sonra söyledim. Didem de söyledi, ben söyledim, Mehmet Akif söyledi. O zamanlar inanılmaz bir saldırı geldi üstümüze, arkadaşlarımıza da koruma tahsis edildi. Bilmiyorsun ki İsmail başımıza ne geleceğini, kendini güvende hissetmek istiyorsun. O günlerde de Habertürk'ün kurumsal bir kararıydı, biz de üç ekran yüzü olarak duyurduk.”