image

PeyamaKurd - Rusya’da Kanal 1’in ana haber bülteninin canlı yayını sırasında savaş karşıtı bir protestocu eylemi düzenlendi.

Kanalın çalışanlarından olduğu iddia edilen Marina Ovsyannikova adlı protestocu, canlı yayın esnasında sunucunun arkasında pankart açarak, Ukrayna’daki savaşa tepki gösterdi.

İngilice ve Rusça yazılı pankartta. “SAVAŞA HAYIR. Savaşı durdurun. Propagandaya inanmayın. Size burada yalan söylüyorlar” ifadeleri yer aldı.

Kadın protestocunun, eylemi sırasında “Savaşa son verin. Savaşa hayır” şeklinde sloganlar attığı duyuldu. Bu esnada sunucu haber metinlerini önünde yazılı ekrandan okumaya devam etti.

Protestocunun birkaç saniyeliğine görülmesi ve duyulmasının ardından kanal başka bir habere geçerek ekrandaki görüntüyü değiştirdi.

Rus medyasına göre, Kanal 1 olayla ilgili olarak iç soruşturma başlattığını açıkladı.

Protestocu Marina Ovsyannikova tutuklandı!

Öte yandan söz konusu protestocu Marina Ovsyannikova’nın tutuklandığı kaydedildi.

Protestoları gözlemleyen bağımsız örgüt OVD-Info ve Agora adlı insan hakları örgütü, protestocunun kimliğini Marina Ovsyannikova olarak açıkladı ve kanalın bir çalışanı olduğu bilgisini verdi.

Agora’nın başkanı, protestocunun tutuklandığını ve Moskova’da bir polis merkezine götürüldüğünü belirtti.

Rus haber ajansı Tass ise, protestocunun silahlı kuvvetlerin itibarını sarsmaya karşı 4 Mart’ta yürürlüğe konan yasa kapsamında suçlamalara maruz kalabileceğini bildirdi. Bu suç 15 yıla kadar hapis cezası gerektiriyor.