image

PeyamaKurd - ABD’nin, İran Devrim Muhafızları Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından Tahran, ABD üslerine füze ile saldırı düzenlemişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), geçtiğimiz yılın başlarında İran’ın, Irak’ta ABD personeli tarafından kullanılan üsse yönelik yapılan füze saldırısının uydu görüntülerini yayınladı.

Kürdistan Bölgesi başkenti Erbil’de bulunan ABD üssünü vuran İran, birçok ABD askeri personelini yaralamış ama kimse ölmemişti. Pentagon daha sonra 16 balistik füzenin ateşlendiğini açıklamıştı.

İran Kasım Süleymani’nin ölümünden beş gün sonra Erbil’de bulunan Ayn-el Esad üssüne balistik füze fırlatmıştı. Pentagon başlangıçta herhangi bir kayıp olmadığını açıklamış daha sonra, askeri personellerin beyin sarsıntısına maruz kaldığına dair kanıtların olduğunu ifade etmişti.

Irak’ın geçtiğimiz yıldan bu yana gerçekleştirdiği saldırılara cevaben ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden, geçen hafta İran destekli milislere yönelik saldırıya izin verdi ve onları Suriye sınırında bombaladı. Bu hamle Joe Biden'ın başkanlığının ilk askeri saldırısı olarak kayıtlara geçti. 

Diğer yandan Irak’ta bulunan İran bağlantılı milisler, son haftalarda ABD mevzilerine karşı ölümcül roket saldırıları düzenlemeye devam ediyor.

Bunlardan en sıcak olanı ise bu sabah yaşandı. Irak'ın Anbar eyaletinde bulunan ve ABD birliklerine ev sahipliği yapan Ayn-el Esad hava üssüne roket saldırısı düzenlendi. İlk bilgilere göre, 10 roket saldırısının düzenlendiğini açıklandı.


Çeviri düzenleme: PeyamaKurd