image

 

PeyamaKurd -  AKP’li kayyum yönetiminde kalan belediyeleri halkın iradesi ile tekrar devralan HDP’li başkanlar, kayyum döneminin bilançolarını gün yüzüne çıkarıyor. Kim başkanlar borçları, kimileri ise binalardaki fiziki değişimleri ve hasarları tespit etmek için çalışmalar yürütüyor.

Diyarbakır Belediyesi’

Kayyum Cumali Atilla’nın yaptırdığı lüks makam odası ve banyonun görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Selçuk Mızraklı bu kez tiyatro ve eski Kültür Müdürlüğü’nün son halini kamuoyu ile paylaştı.

Görüntülerde, eski Kültür Müdürlüğü’nün hurda bilgisayarla dolu olduğu görülüyor. Görüntülerde tiyatro salonunun tavan döşemelerinin bir kısmı olmadığı görülürken, sahne ışıklarının da sökülmüş olduğu görülüyor.

‘Mardin Belediyesi’

Kayyum sonrası dönemde en çok tartışılan konulardan biri de belediye borçları oldu. İlk meclis toplantısını yapan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk ise, belediyenin kayyum tarafından toplamda 1 milyar 26 milyon TL borçlandırıldığını açıkladı. Belediyeyi kasasında 95 milyon TL ve 63 milyon TL borçla kayyuma bıraktıklarını belirtti.

‘Hakkari Belediyesi’

Diğer bir belediye de Hakkari’nin Yüksekova Belediyesi. HDP’li eşbaşkanı İrfan Sarı, belediyenin şu anda 680 milyon TL borcu olduğunu açıkladı. Sarı, “Kanalizasyon, içme suyu diye projelerinin karşılığında alınmış kredilerin tamamının karşılığı 680 milyon TL. Daha detaylı bilgileri sizinle paylaşacağız. Kayyumun bıraktığı borcu afiş halinde birçok yere asacağız” diye konuştu.

‘Kars Belediyesi’

Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen ise mali denetim talebinde bulundu. Dört kurumdan yardım istediklerini ifade eden Bilgen, "Defterdarlıktan mali denetim istedik, bunun dışında mali müşavirler odası ve ticaret odasından yine aynı şekilde mesleki katkı ve muhasebe denetimi konusunda bu 4 kuruma yazılarımızı yazdık" sözlerini kullandı.

‘Artvin- Şavşat Belediyesi’

Bir borç haberi de Artvin’in Şavşat İlçesinden geldi. Belediye başkanlığını kazanan CHP’li Nihat Acar AKP’li Başkan Ahmet Sinan Öztürk döneminden kalan borçları, pankarta asarak, belediye binasına astı. Pankartta, 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle Şavşat Belediyesi’nin toplam borcunun 15 milyon 70 bin 646 TL olduğu ifade edildi.

 

Bu haberi daha önce gördünüz mü? | Polis copla Kürt annelere şiddet uyguladı: Valilikten açıklama geldi