image

PeyamaKurd- ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un “İran’ın tehdit oluşturmaya devam ettiği sürece ABD askerlerinin Suriye'de kalacak” açıklamasını değerlendiren Mısırlı uzmanlar, ABD’nin tüm gücüyle İran’ı Suriye’den uzaklaştırmak istediğini ifade etti. 

Ahram Araştırmalar Merkezi uzmanı Ahmed Said Ahmed konuya ilişkin, "ABD, tüm gücüyle Suriye ve İran arasındaki bağların seviyesini azaltmak istiyor. Özellikle de İran'ın Suriye'nin güneyindeki varlığını yok etmek istiyor. Bu, İsrail'in güvenliğinin sağlanması için gerekli" ifadelerini kullanıyor. 

Mısırlı politik analiz uzmanı İmad Hamruni de ise, "ABD'nin Suriye'den çıkma konusundaki kararsızlığı, ülke içindeki karmaşık durumdan ve Beyaz Saray ile askerlerin tahliyesini durduran Pentagon arasındaki politik çatışmalardan kaynaklanıyor. Bölgede kalmak ABD için çok önemli çünkü Suriye; Irak ve Türkiye arasındaki sınır bölgeler üzerinde kontrol sağlıyor. Petrol, doğalgaz ve diğer değerli kaynaklar için lojistik yollar bu bölgelerden geçiyor” diyor.