image

PeyamaKurd - Uluslararsı basın ve sosyal medyada son günlerde sıkça konuşulan Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un öldüğü söylentileri, Japon medyasının iddiasıyla iyide iyiye ciddi bir durum haline gelmeye başladı. Japonlar, Kim’in kırsal bölgeleri ziyaret ettiği sırada kalp krizi geçirdiğini ve başarısız bir ameliyat sonrası bitkisel hayata girdiğini iddia etti. Washington merkezli bir düşünce kuruluşunun elindeki uygu görüntüleri ise Japonların bu iddiasını güçlendirir nitelikte. 

“Kim, Yere Yığıldı”

Japon medyası tarafından Kim’in ülkenin kırsal bir bölgesini ziyareti sırasında göğsünü tutarak yere yığıldığı, doktorların hemen hastaneye kaldırdığı Kim’in ameliyata alındığı, ameliyatın başarısız geçtiği ve Kim’in şu anda bitkisel hayatta olduğu iddiası ortaya atıldı. 

ABD, 'Kim, kırsal kesimi ziyaret ederken kalp krizi geçirdi' iddiasını güçlerinden uydu fotoğraflarını paylaştı

Trenin Uydu Görüntüleri Çıktı

Washington merkezli ABD'li bir düşünce kuruluşunun elindeki uydu görüntülerine göre, Kuzey Kore lideri Kim’e ait olduğu düşünülen bir tren bu hafta kırsal bölgeleri ziyaret etti. ABD’li kuruluşun açıklaması, Japon medyasının Kim’in kırsal kesimleri ziyaret ederken kalp krizi geçirdiği iddiasından sonra basına yansıdı.

Söz konusu haberi “dikkat çeken gelişme” şekilde duyuran Reuters ise “Muhtemelen Kim’e ait olan tren tatil beldesinde tespit edildi” dedi.

ABD, 'Kim, kırsal kesimi ziyaret ederken kalp krizi geçirdi' iddiasını güçlerinden uydu fotoğraflarını paylaştı

Haberde ayrıca, Kim’in treni olduğu öne sürülen trenin 21- 23 Nisan tarihlerinde Wonsan’daki liderlik istasyonunda park halinde bulunduğu ifade edildi.

38 North adlı araştırma grubunun açıklamalarını teyit edemediğini ifade eden Reuters, araştırma ekibinin “Trenin yeri Wondan’da olsa bile bu Kim’in orada olduğunu göstermiyor ya da sağlık durumuna ilişkin kesin bir bilgi vermiyor ancak Kim’in ülkenin doğu kıyısında seçkin bir bölgede kaldığı iddialarını destekliyor” açıklamasına yer verdi.