image

Peyama Kurd - Türkiye’de 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve parlamento seçimlerini izlemek üzere başvuran 8 uluslararası kuruluşun gözlemcisinin akreditasyonu Yüksek Seçim Kurulu tarafından kabul edildi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimleri izlemek üzere başvuran 8 uluslararası kuruluşun akreditasyonunu onayladı.

YSK tarafından onaylanan 8 uluslararası kuruluş, seçimlerde kısa ve uzun dönemli gözlemciler bulundurmak ve gözlemcilerinin akreditasyonunun sağlanması için kurula başvuru yapmıştı.

Yapılan incelemenin ardından başvuranların tamamına YSK’dan olumlu yanıt geldi. 24 Haziran seçimlerinin adil, özgür ve şeffaf bir ortamda yürütülüp yürütülmediğini gözlemlemek için Türkiye'de seçimleri izleyecek uluslararası kuruluşlar şöyle: Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA), Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Akdeniz Parlamenter Asamblesi, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA), Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA), Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) ve Şanhay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ).

Türkiye'ye gelecek akreditasyonu sağlanan gözlemciler, seçimleri izlemek üzere seçim günü gözlem çalışmalarını Türkiye’de yürütecek.

Uluslararası 8 gözlem kuruluşu, özellikle seçim günü oy verme ve oyların sayım-döküm ve tutanaklara geçirme işlemlerini sandık kurulunun görevini aksatmayacak şekilde izleme imkanına kavuşacak.

Uluslararası  gözlemciler, 24 Haziran seçimlerinde uluslararası seçim standartlarının sağlanıp sağlanmadığını, propaganda sürecini, seçime katılımı, seçim iş ve işlemlerini izleyerek, bu çalışmalar hakkında rapor hazırlayacak.