image

PeyamaKurd - Kürtçe Dil Hareketi (Hereketa Zimanê Kurdî - HEZKURD), dünyanın her yerinden kişilerin online olarak katılacağı uluslararası dijital Kürtçe okulu kurdu.

Dijital dil okulu hakkında açıklama yapan HEZKURD kordinatörü Fevzi Bulgan, ““Dünyanın her yerinde Kürtçe’yi öğretebilmek için dijital kurslara başladık. Özellikle Avrupa ve Amerika'da yaşayan Kürtler bizi destekliyor ve onlarla birlikte çalışıyoruz” dedi.

Rudaw’a konuşan Bulgan, “Şu an itibariyle yaklaşık 200 kişinin katıldığı Kürtçe’nin Kurmanci ve Zazaki lehçelerindeki kurslarımız devam ediyor. Katılımcılardan az miktarda para alıyoruz ve bu parayı da öğretmenlerimize veriyoruz. Birkaç farklı sınıfımız var. Bu sınıflarda hem Türkçe hem de Kürtçe dersler veriyoruz. Hiç Kürtçe bilmeyenlere Kürtçe’yi Türkçe öğretiyoruz” ifadesini kullandı.

Derslere ilginin şu ana kadar iyi seyrettiğini, özellikle Kurmanci derslerine ilginin yoğun olduğunu vurgulayan Fevzi Bulgan, “Biz hiç Kürtçe bilmeyen kişilere de Kürtçe’yi öğretmek istiyoruz. Bir süre sonra Kürtçe’nin diğer lehçelerinde de derslere başlayacağız. İlerleyen zamanlarda ise dernek ve kuruluşlarının katkılarıyla yüz yüze dersler düzenleyeceğiz ve projeyi bu şekilde genişleteceğiz” diye konuştu.