image

PeyamKurd - Rusya'nın saldırıları ile Mariupol'deki gerilim sürerken Ukrayna yönetiminden esri takasına ilişkin açıklama geldi. Gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Zelenskiy, Mariupol'deki Azovstal Fabrikası'ndan Rusya'nın kontrolündeki şehirlere götürülen Ukraynalı askerler ile Rus savaş esirlerinin takasına hazır olduklarını vurguladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, katıldığı bir televizyon kanalında, Azovstal Fabrikası'ndaki son gelişmeleri ve esir takasına değindi.

Ukrayna lideri açıklamasında, Azovstal çelik fabrikasındaki sivil ve askerlerin kurtarılması için ortak ülkelerle müzakerelerin devam ettiğini belirterek, bu kapsamda Türkiye, İsviçre, İsrail ve Fransa liderleriyle görüştüğünü belirtti.

Ukraynalı askerlerin Azovstal'den çekilmesinden sonra Rus savaş esirleri ile takas yapılmasını beklediklerini ve buna hazır olduklarını vurgulayan Zelenskiy, "Onları eve getireceğiz. Sorumluluğu almış ortaklarla yapmamız gereken de bu" sözlerine yer verdi.

"Savaşın sona ermesi için gayret gösteriyoruz"

Müzakere sürecine hazır olduklarını belirten Zelenskiy, Ukrayna'daki savaşı Rusya'nın başlattığına dikkati çekerek, savaşın sona ermesi için gayret göstereceklerini ifade etti.

Ayrıca Ukrayna lideri açıklamasının devamında ise, "Zafer çok zor olacak, kanlı olacak. Zafer kesinlikle mücadele ile elde edilecek ama (savaşın) sonu kesinlikle diplomasiyle olacak, bundan eminim" ifadesini kullandı.