image

PeyamaKurd - Moskova ve Kiev arasındaki gerilim sürerken Eski ABD istihbarat subayı Rebekah Koffler, Ukrayna nedeniyle Rusya’yla olası savaşın ABD’de feci kayıplar yaşatacağını dile getirdi.

ABD basınından Fox News’un haberine göre Koffler açıklamasında, “ABD, Rusya gibi bir nükleer güçle savaşta feci kayıplara uğrayacak. Böyle bir savaşı kazanmak imkansız ve sonucu, Amerikan vatandaşlarının hayatına değmez” sözlerine yer verdi.

"İlk vuruşla dünyada nükleer savaş başlar"

Rebekah Koffler, Rusya’nın, kendini savunmak için önleyici saldırıya başvurarak ABD topraklarına yıkıcı uzay ve siber saldırılarda bulunabileceğini belirterek, Rusya’nın son uydusavar füze denemesiyle ABD uydularını vurabileceğini sergilediğini kaydetti.

Yaşanan gerilimde ilk vuruşla dünyada nükleer savaşın başlayacağı ve Amerikan enerji altyapısının tehdit altında kalacağı uyarısında bulunan Koffler, tarihte hiçbir ülkenin Rusya’yı topraklarında yenemediğini anımsatarak, “Napolyon’a, Hitler’e ve I. Petro komutanlığındaki Rus ordusunun 1709’da bozguna uğrattığı İsveçlilere sormak yeterli” açıklamasında bulundu.

Koffer açıklamalarında, ABD’nin hayati önem taşıyan güvenlik çıkarları arasında Ukrayna’nın olup olmadığını sorarak, “ABD’nin güvenliği, toprak bütünlüğü ve uzun vadede hayatta kalması Ukrayna’ya bağlı mı? Her iki durumda yanıt kesinlikle hayır” ifadesini kullandı.