image

PeyamaKurd - ABD’nin saygın gazetelerinden Washington Post, Ukrayna krizine ilişkin dikkat çekici bir uyarıda bulundu.

Washington Post'un haberine göre, dünyanın en büyük tahıl ihracatçılarından biri olan Ukrayna'da çıkacak bir savaşın ekonomik etkileri dünya çapında hissedilecek.

Haberde, dünyanın en büyük 4. buğday ve mısır tedarikçisi olan Ukrayna'da tahıl ihracatının darbe alması durumunda, küresel düzeyde  zaten yüksek olan gıda enflasyonunun daha da artmasına yol açabilir’ denildi.

Ukrayna'da tahıl üretiminin büyük bölümü, halihazırda Rus yanlısı güçlerle ordu arasında çatışmaların yaşandığı ülkenin doğu kesimlerinde gerçekleşiyor. Olası bir işgalde büyük ihtimalle buradaki tarım üreticileri kaçacak ve tarım altyapısı da büyük zarar görecek.

Diğer yanda, “Rusya'ya uygulanabilecek yaptırımlar da, bu ülkeden Batı Avrupa ve Çin'e yakıt, tarımsal ürün ve metal ihracatına sekte vurabilir” uyarısı yapıldı.

Yemen ve Libya'ya dikkat çekildi: Yeni ayaklanmalar ve isyanlar…

ABD merkezli Breakthrough Enstitüsü'nden tarım uzmanı Alex Smith, Foreign Policy dergisinde yayınlanan makalesinde Ukrayna'dan tahıl ihracatında yaşanabilecek bir aksamanın küresel gıda güvenliği açısından en büyük risk olacağını belirtmişti.

Smith, ekonomik krizle boğuşan Lübnan ile savaşın sürdüğü Yemen ve Libya gibi ülkelerin tahılın büyük bölümünü Ukrayna'dan ithal ettiğine dikkat çekmiş, olası bir krizin bu bölgelerde siyasi ayaklanmaya ve istikrarsızlığa yol açacağını vurgulamıştı.