image

PeyamaKurd - NATO ve Rusya arasında krize neden olan Ukrayna'nın doğusundaki Donbas bölgesinde Rusya yanlıları ve Ukrayna birlikleri arasındaki ateşkes ihlallerinin artması, bölgede tansiyonu yeniden arttırdı.

Bölge ile ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, Rusya'nın tatbikat adı altında Ukrayna sınırındaki Bryansk ve Voronej'e, ayrıca Kırım'a askeri sevkiyat yaptığını kaydetti.

Homçak açıklamasında, Rusya-Ukrayna sınırı, Kırım ve Donbas'ta Rus ordusuna ait 28 tabur bulunduğunu, Rusya'nın yakında sınıra ve Kırım'a 25 ek tabur sevk etmeyi planladığını belirterek, bu durumun Ukrayna'nın askeri güvenliği için tehdit oluşturduğunu dile getirdi.

Ayrıca açıklamada yapan Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Dairesi, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı "geniş çaplı" provokasyona hazırlandığını ileri sürdü.

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliğine tepki gösterdi. Zelenskiy, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, provokasyonlara hazır olduklarını kaydetti.