image

PeyamaKurd - Kiev-Moskova arasındaki askeri gerilim sürerken Rusya, tek taraflı ilhak ettiği Kırım ve Ukrayna sınırında yeni bir askeri tatbikata başladığını duyurdu.

Moskova yönetimi, ülkenin güneyinde 29 Ocak’a kadar sürecek askeri tatbikata yaklaşık 6 bin askerin katıldığını açıkladı. Tatbikata kara  birliklerinin yanı sıra deniz ve hava güçleri de yer alıyor.

Konuyla ilgili Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasına göre, Karadeniz’de ve Hazar Denizi’ndeki donanmaya ait gemilerle birlikte, savaş uçakları, füzesavar sistemleri ve diğer muharebe unsurları da tatbikatta yer alacak.

Ukrayna sınırında 100 bin Rus askeri!

Rusya'nın 2014 yılında Kırım'ı ilhak etmesinin ardından Ukrayna'nın geçen yıl NATO üyeliği için diplomatik girişimde bulunması Moskova'yı harekete geçirdi.

Rusya Ukrayna sınırına kasım ayından 100 bin askeri birlik yığarken, Batı'da 'Kiev Ruslar tarafından işgal edilecek' endişesi başladı.

Rusya'nın olası Ukrayna işgalini engellemek için başta ABD olmak üzere NATO ülkeleri bir dizi girişimde bulundu. İki taraf arasında yapılan görüşmelerde ise bir sonuca ulaşılamadı.