image

PeyamaKurd - Rusya-Ukrayna savaşında 17’nci güne girerken, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov dikkat çekici bir iddiada bulundu.

Reznikov, Rus savaş uçaklarının Belarus topraklarına saldırı planladığını iddia ederek, “Rusya provokasyon için Belarus’u vuracak” dedi.

Reznikov yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ukrayna halkına sesleniyorum. Güvenilir ve teyit ettiğimiz bilgilere göre Rus İşgal Kuvvetleri Komutanlığı şu anda bir dizi kanlı provokasyon hazırlıyor. Ukrayna-Belarus sınırı yakınında yer alan Belarus Cumhuriyeti topraklarındaki çok sayıda yerleşim yerini vurmaya hazırlanıyor. Öncelikle Belarus'un Brest kentine bağlı Kopani ve Stolin bölgelerini vuracaklar.”

Ukrayna Savunma Bakanı, Rusya’nın bu saldırı ile Belarus’un mevcut liderliğini Ukrayna’ya karşı savaşa iteceğini belirtti.

“Ukrayna ordusunun Belarus’a karşı herhangi bir saldırgan eylem planlamadığını ve planlamayacağını garanti ederim” diyen Reznikov son olarak şu ifadeleri kullandı:

“Savaşın 15’nci günü itibariyle 12 binden fazla Rus askeri öldürüldü. Ülkenizin bu savaşa dahil olmasına izin vermeyin. Sevdiklerinizin hayatlarını kurtarın. Kremlin’in Belarus’un geleceğini yok etmesine izin vermeyin.”

Ukrayna Dışişleri Bakanı: Mariupol'de 1582 sivil öldü!

Öte yandan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rus ordusunun Mariupol kentine yönelik saldırılarında 12 günde 1582 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Twitter hesabından açıklama yapan Kuleba, "Kuşatılmış Mariupol'de şu anda gezegendeki en kötü insani felaket yaşanıyor. 12 günde 1582 kişi öldü. Ölenler, toplu mezarlara gömüldü" dedi.