image

PeyamaKurd - NATO ile Rusya arasında en büyük sorunlu bölgelerin başında gelen Ukrayna ile ilgili dikkat çekici bir iddia ortaya atıldı.

Ukrayna Savunma ve İstihbarat Ajansı, Rusya'nın önümüzdeki Ocak ayının sonunda Ukrayna'yı istilaya hazırlandığını iddia etti. 

Rusya'nın Ukrayna sınırlarına yığdığı asker sayısının 92 bini geçtiğini belirten Ukrayna İstihbarat Ajansı, bu sayının artmaya devam ettiğini ve Rusya’nın bu yığınakla beraber önümüzdeki Ocak ayının sonunda Ukrayna'yı işgal etmeye hazırlandığını açıkladı.

“Rus ordusu, Ukrayna'nın merkezi yönetiminin kontrolünden çıkan Donetsk ve Luhansk bölgelerini köprü başı yaparak hava saldırıları ve top ateşi eşliğinde Doğu Ukrayna'yı işgal edecek ve Dinyeper Nehri'ne ulaşılması hedeflenecek” ifadesinin yer aldığı raporda, Rusya’nın işgal planı hakkında şu ifadeler kullanıldı:

“- Kırım ve deniz yönünden saldırılarla Ukrayna'nın Karadeniz sahili baştan başa işgal edilecek.

- Ukrayna Ordusu'nun gücünü bölmek için Belarus yönünden de bir taarruz yapılacak.

- Öncelikli hedef Ukrayna'nın doğusunun ve güneyinin işgali olacak. Bu hedef tamamlandığında başkent Kiev'in ve ülkenin kalanının istilası askeri, ekonomik ve siyasi şartlara göre hedeflenecek veya hedeflenmeyecek.”