image

PeyamaKurd - Avrupa sınırında bekleyen göçmenlerle ilgili kriz devam ederken, Ukrayna İçişleri Bakanı Denis Monastırskiy, olası yasa dışı göçmen akışını önlemek için Rusya ve Belarus'la olan sınırlara 2 bin 500 kilometreden daha uzun çit çekilmesini önerdi.

Ukrayna parlamentosunda konuşan Monastırskiy, Polonya-Belarus sınırındaki göçmen krizi bağlamında Ukrayna devlet sınırının iyileştirilmesinin güvenliklerinin garantisi olacağını ifade etti.

Monastırskiy açıklamasında, Rusya ve Belarus'la olan sınırlarda modern standartlarda iyileştirme için yaklaşık 17 milyar grivna (7 milyar 147 milyon Türk lirası) gerektiğini belirterek, 2022 devlet bütçesinde iyileştirmenin kabul edilmesini talep etti.

Ukraynalı Bakan konuşmalarında, bu iki sınırdan kaçakçılık yüzünden 10 milyarlarca grivnanın kaybedildiğine ve bu nedenle bunun mantıklı bir yatırım olduğunu belirtti.

Ayrıca konuşmalarında, Polonya-Belarus sınırındaki göçmenlere Ukrayna topraklarına girmemeleri konusunda uyarı gönderen Monastırskiy, aksi halde göçmenlerin gerekirse güç kullanılarak geri itileceğini dile getirdi.