image

PeyamaKurd - Rusya tarafında askeri güçlerin biriktiğine ilişkin raporların ardından Ukrayna silahlı kuvvetlerinin ülke sınırlarına çok yakın mesafede siperler kazdığı ifade edildi.

Ukrayna-Rusya sınırındaki gerilim sürerken Euronews’te yer alan habere göre Ukrayna silahlı kuvvetleri, Rusya tarafında askeri güçlerin biriktiğine ilişkin raporların ardından ülke sınırlarına çok yakın mesafede siperler kazdı.

Rus tehdidine karşı kazılan siperler, Ukrayna birlikleri ile Rus destekli milisler arasında 400 km'lik sınır çizgisi üzerinde bulunuyor.

"Düşmanın kim olduğunu kesin olarak biliyoruz"

Sınırdan gerilimle ilgili Ukrayna kuvvetleri, termal kameralar ve dürbünlerle, insansız toprakların diğer tarafındaki birlikleri ve teçhizatı gözetliyor.

Ukrayna Ordusu Bölük Komutanı Üsteğmen Anatolii Semenenko, cephedeki gelişmelerle ilgili Ukrayna kuvvetlerinin artık "bakış açısının değiştiğini" belirterek şu ifadelere yer verdi:

"Artık düşmanın kim olduğunu kesin olarak biliyoruz. 2014'te savaş başladığında Ukrayna'daki insanlar için kardeş olarak gördüğümüz komşumuzun bize saldıracağına inanmak zordu. Ama artık hazırız."