image

PeyamaKurd - Kiev-Moskova heyetleri arasındaki müzakere görüşmelerine değinen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Ukrayna’nın en azından tekliflerini somut olarak formüle etmesi ve kağıda dökmeye başlaması olumlu. Şimdiye kadar bunu başaramadık. Bu olumlu bir unsur" ifadesini kullandı.

Dün İstanbul’da yapılan Rusya-Ukrayna görüşmelerinden bazı olumlu sonuçlar çıktığını belirten Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, "Ukrayna'nın en azından tekliflerini somut olarak formüle etmesi ve kağıda dökmeye başlaması olumlu. Şimdiye kadar bunu başaramadık. Bu olumlu bir unsur" açıklamasında bulundu.

Başkent Moskova’da gazetecilere gelişmelerle ilgili açıklamada yapan Peskov, Rus ve Ukraynalı heyetlerin dün İstanbul’da gerçekleştirdikleri müzakerelere ve gündemdeki diğer konulara dair konuştu.

"Şimdiye kadar bunu başaramadık"

Kremlin Sözcüsü, müzakerelerde Rusya heyetine başkanlık eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Müşaviri Vladimir Medinskiy’in bugün görüşmelere ilişkin detaylı bilgi vereceğini anlatarak, “Ukrayna’nın en azından tekliflerini somut olarak formüle etmesi ve kağıda dökmeye başlaması olumlu. Şimdiye kadar bunu başaramadık. Bu olumlu bir unsur" dedi.

Müzakerelerin sonucuyla ilgili fazla umut verici bir yorum yapamayacağını belirten Peskov, “Şu ana kadar, çok umut verici, bir dönüm noktasının olduğunu söyleyemeyiz, daha yapılacak çok fazla iş var" açıklamasında bulundu.

Ayrıca Peskov, Rusya’nın Batılı ülkelere doğal gaz ihracatında rubleyle ödemeye geçme sürecini değerlendirerek şu sözleri kullandı:

“Ödemeler ve gaz sevkiyatları zaman alan bir süreçtir. Putin’in rubleyle ödeme sisteminin belirlenmesi için belirlediği süre 31 Mart’ta sona eriyor. Bu, yarın sevkiyatlar yapılacak ve hemen yarın akşam rubleyle ödeme yapılacak anlamına gelmiyor."