image

PeyamaKurd - İngiliz basını, Rus ordusu karşısında başarılı bir savunma gerçekleştiren Ukrayna ordusundaki özel bir drone ekibi hakkında önemli bir yazı kaleme aldı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın 25'inci gününde İngiliz medyası Ukraynalı özel drone ekibini Aerorozvidka'nın Elon Musk'ın uydularını kullanarak Rus askerlerini etkisiz bıraktığını yazdı.

Özel birliğin aralarında Türk dronelarının olduğu araçlarla savaştığı hatırlatıldı.

İngiliz Telegraph gazetesi, Elon Musk’ın kısa bir süre önce gönderdiği Starlink uydularının savaşta kritik bir önemi olduğunu ortaya çıkardı.

Aeurorozvidka isimli özel Ukrayna güçlerinin aralarında Türk yapımı İHA/SİHA’nın da olduğu farklı dronelarla Rus askerlerini vurduğu belirtildi.

Gazete, bu droneların merkez üs ile milyarder Elon Musk’ın uyduları aracılığıyla haberleşerek temasta kaldığını yazdı. Starlink sistemlerinin bölgede internet ve bağlantı hızını artırdığına dikkat çeken İngiliz medyası, Starlink’in uygulamasının da son 2 haftada en çok indirilen uygulama olduğunu belirtti.

"Tanksavarlar drone aracılığı ile yönlendirilebiliyor"

Sözcü’de yer alan habere göre, 24 Şubat’tan beri Aerorozvidka’nın Rus dronelarına ve Rusya’nın tanklarına saldırdığını yazan Telegraph, “Sahada kullanılan dronelar, yakın zamanda kullanıma başlanan Starlink’i kullanarak bağlantıda kalıyorlar ve istihbarat sağlıyorlar. Dronelar aracılığıyla tanksavar silahları yönlendirebiliyorlar” yorumunu yaptı.

Savaş dolayısıyla Ukrayna’da internet ve elektrik kesintilerinin çok yaygın olduğuna dikkat çekilirken, bu haftanın başında Putin ile birebir dövüşme teklifinde bulunarak gündem olan Elon Musk’ın Starlink uydularının kritik bir önemi olduğu belirtildi. Elon Musk, bu hafta başında Putin’i düelloya davet ederken, devreye Çeçen lider Ramzan Kadirov girmiş ve Elon Musk’a hakaretler yağdırmıştı.