image

PeyamaKurd - Ukrayna sınırında gergin bekleyiş devam ederken Rusya’dan dikkat çekici yeni bir iddia geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kosova, Arnavutluk ve Bosna Hersek'ten Donbass'a paralı asker gönderildiği bilgisi aldıklarını söyledi.

Rus basınına konuşan Lavrov şu ifadeleri kullandı:

“Kosova ve Batı Balkanlar'ın diğer bazı bölgeleri suç yuvası haline geliyor. Oralarda teröristler, uyuşturucu tüccarları var. ABD tarafından da olmak üzere yavaş yavaş kışkırtılan çatışmalara katılmaları için paralı askerleri yanlarına çekiyorlar. Rusya'nın dengesini bozmak ve Donbass'a göndermek üzere Kosova, Arnavutluk, Bosna Hersek'te paralı askerlerin görevlendirildiğine dair bilgiler var. Şu anda bunu kontrol ediyoruz.”

İstila haberlerine tepki: Gülünç verici!

Lavrov ayrıca, Batı medyasında sık sık dile getirilen “Rusya Ukrayna’yı işgal edecek” haberleri hakkında da açıklama yaptı.

Bu tarz haberlere tepki gösteren Lavrov, Rusya'nın Ukrayna'yı istila edeceğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Lavrov, Az çok dış politikayla ilgilenen insanların tüm bunların propaganda, yalan ve uydurma olduğuna ikna olduğuna eminim. Asıl mesele, bu yalan haberleri yazanların kendi söylediklerine inanmalarıdır. Bu, gülünç verici” dedi.

Blinken ile görüşme Rusya'nın çıkarları ve planlarına uygun!

Öte yandan Rusya ve ABD'nin güvenlik garantileriyle ilgili müzakerelerde az ilerleme kaydettiğini belirten Rusya Dışişleri Bakanı, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken'la, Moskova'nın Washington'a cevabını göndermesi ve bunun ABD'de incelenmesi sonrasında bir görüşme yapmayı kararlaştırdıklarını anlattı.

Lavrov konuyla ilgili, her iki tarafın buna ilgi duyduğunu ve böyle bir görüşmenin Rusya'nın çıkarlarına ve planlarına uygun olduğunu belirtti.