image

PeyamaKurd- Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rus ordusundan geri alınan İzyum şehrinde toplu mezar bulunduğunu bildirerek konuyu uluslararası mahkemeye götüreceklerini belirtti.

Söz konusu duruma yönelik yalpan açıklamada dün İzyum şehrini  ziyaret eden Zelenki bu kentte toplu mezar bulunduğunu duyurarak, "Harkov Bölgesi’ndeki İzyum kentinde toplu insan cesetleri tespit edildi. Orada gerekli incelemeler sürüyor. Yarın daha çok ve daha net bilgiler olacak. Ayrıca yarın İzyum’da Ukraynalı ve uluslararası gazeteciler olacak. Dünyanın gerçekte neler olduğunu ve Rus işgalinin nelere yol açtığını görmesini istiyoruz. Önce Buça, sonra Mariupol ve şimdi de İzyum. Rusya her yere ölüm bırakıyor ve bundan sorumlu olmalılar. Bütün dünya Rusya’yı bu savaşın gerçek sorumlusu tutmalı. Bunun için her şeyi yapacağız" ifadelerine yer verdi.

"Boyun eğmeyeceğiz”

Zelenki, açıklamalarında Rusya’nın Ukrayna topraklarına füze saldırılarını devam ettiğini kaydederek, "Terör devleti bize karşı 3 bin 800’den fazla farklı türlerde füzeler kullandı. Ancak hiçbir füze Rusya’yı hedefine ulaştıramayacak. Ukrayna’ya boyun eğdiremeyecekler. Her füze Rusya’yı daha fazla ambargolara, daha fazla ekonomik çöküntüye ve daha fazla tarihi utanca yaklaştırıyor" dedi.