image

PeyamaKurd - Kiev ile Moskova arasında Donbass krizi sürerken Ukrayna parlamentosu Yüksek Rada milletvekili İrina Geraşenko, Donbass'la ilgili çözüm müzakerelerinin Belarus'tan Türkiye'ye taşınması önerisinde bulundu.

Donbass ile ilgili Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğuna dair açıklaması sonrası Kiev'den yeni bir öneri geldi.

Ukraynalı vekil Geraşenko, Facebook hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Rusya'nın sağduyuya çağrılmasına ve Donbass ve Kırım'daki gerilimin sonlandırılması talebiyle baskı yapılmasına yönelik partnerlerimizin tüm adımlarını elbette memnuniyetle karşılıyoruz. Aslında, Belarus'taki gayri meşru seçimlerden sonra Minsk platformunun taşınması çok daha önce konuşulmalıydı."

Ukraynalı vekil açıklamasında, müzakerelerin taşınacağı muhtemel yerin Türkiye olacağını kaydederek, "Ancak tüm bunlar, öncelikle Normandiya formatındaki partnerlerimiz Almanya ve Fransa ile istişare edilmeli. Yakın müttefiklerimiz olan ABD ve İngiltere'yi de dinlemek isteriz" sözlerini kullandı.