image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in talimatı sonucu başlatılan askeri harekat 80. gününe girdi.

Ukrayna Maliye Bakanı Serhiy Marchenko, “Ukrayna ekonomisinin uzun bir savaşı sürdürmesi zor olacak” ifadelerini kullandı. Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başkanı Kyrylo Budanov ise, Rusya-Ukrayna savaşının kırılma noktasının ağustos ayında olmasını ve çatışmaların çoğunun yıl sonuna kadar bitmesini beklediğini söyledi.

Marchenko, "Ukrayna ekonomisinin uzun bir savaşı sürdürmesi zor olacak. Savaş 3 veya 4 aydan uzun sürerse ülkede büyük vergi artışları gibi kararlar alınabilir. ABD'den gelecek yardım paketini bekliyoruz. ABD'den mali yardım haberi aldık. Bu iyi bir haber ama ABD yardım paketinin içeriği ne olacak ve ne zaman gelecek bilmiyoruz" dedi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Ana İstihbarat Dairesi Başkanı Kyrylo Budanov ise, savaşın kırılma noktasının ağustos ayında olmasını ve çatışmaların çoğunun yıl sonuna kadar bitmesini beklediğini öne sürdü.

Budanov diğer yandan Putin'in "psikolojik ve fiziksel olarak çok kötü durumda" olduğunu ve "kanser ile başka hastalıklarının" da olduğunu öne sürdü.