image

PeyamaKurd - Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, NATO'ya 'Rusya'nın saldırı ihtimaline karşı' Karadeniz'e savaş gemileri göndermesi çağrısı yaptı. ABD'li Fox News kanalına demeç veren Poroşenko, " NATO gemilerinin Karadeniz'de varlığını artırmalıyız. Kırım'ın ilhak edilmesinin ardından Karadeniz'de güçler dengesi tamamen yok oldu" ifadesini kullandı.

Poroşenko, Rusya'nın Karadeniz'de saldırgan tutumunu sürdürebileceğini vurgulayarak, "Ukrayna gemilerine daha önce saldırdılar. İşte bu nedenle NATO gemilerinin varlığı istikrarı sağlayacak" sözlerine yer verdi.

Kırım'da Rusya’nın askeri varlığını giderek güçlendirdiğini belirten Ukrayna lideri, demecinde şunları dile getirdi, "Putin Kırım'ı roket yerleştirmek için kullanıyor. Kırım'da Rusya deniz kuvvetlerinin varlığı ciddi şekilde artırıldı. Bu durum çok önemli tehlike oluşturuyor ve bölgede istikrarsızlık yaratıyor.”

Poroşenko, Putin'e karşı "tehditkâr" tutum alınması gerektiğini kaydederek, "Eğer uluslararası koalisyon yeteri kadar güçlü olursa, eğer etkili yaptırımlar devam ederse, sahip olduğumuz tüm bu baskı araçları işe yarar, Putin'le bu şekilde konuşmak sonuç verir" şeklinde konuştu.