image

PeyamaKurd - Brüksel'de NATO yetkilileri ile görüşen Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, NATO üyesi ülkelerden Karadeniz bölgesindeki varlıklarını artırmaları çağrısında bulundu.

Açıklama yayımlayan Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak'ın, bugün Brüksel'de NATO Genel Merkezi'ni ziyaret ettiğini bildirdi.

Açıklamaya göre Ruslan Homçak, NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanlığı (SECEUR) Komutanı Orgeneral Tod D. Wolters ile görüştü.

Yapılan görüşmede, uluslararası ve bölgesel güvenliğin güncel sorunlarını yanı sıra, Donbas bölgesindeki durume değerlendirdi.

Ayrıca Homçak, bu ziyarette Polonyalı mevkidaşı Rajmund Andrzejczak ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

Açıklamanın devamında, görüşmeler sırasında, Ukrayna ve NATO ülkeleri orduları arasındaki askeri diyalogun derinleştirilmesi olasılığı değerlendirildiği belirtilerek, "Özellikle müttefiklerin Karadeniz’deki donanma ve hava varlıklarının artırılması görüşüldü" sözlerine yer verildi.