image

Alman Federal Başsavcılığı, şu anda Suriye’de IŞİD saflarında olduğu söylenen 14 Alman terörist militan hakkında soruşturma başlattı. Basında çıkan habelere göre, federal hükümet geri dönüşü hedefleyebilir.


PeyamaKurd- Federal Hükümet, alman asllı IŞİD destekçilerinin Kızılhaç ve Suriyeli Kürtlerin yardımıyla Almanya'ya geri getirilmesini düşünüyor. Funke Medya Grubuna ait gazeteler tarafından açıklanan bilginin, Alman Dışişleri Bakanlığının Sol Parti tarafından sunulan bir önergeye cevabı olduğu ifade ediliyor.


Gazeteler, Dışişleri Bakanlığının cevabından alıntı yaparak, "Federal Hükümet Alman vatandaşlarının Almanya'ya geri dönüşü için tüm seçenekleri dikkatle inceliyor." Buna göre, Başsavcı şu anda 13 erkek ve bir kadın olmak üzere, 14 Alman vatandaşının Suriye’de terör örgütü IŞİD’e üye olma suçundan soruşturma başlatmış bulunuyor.


Edinilen bilgilere göre, şu anda Suriye'de Kürtler tarafından çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 35 şüpheli Alman IŞİD destekçisi tutuklu bulunmaktadır.
Almanya'nın şu anda Suriye’de, Irak'a benzer bir diplomatik temsilciliği bulunmadığından, Alman hükümeti, Kızıl Haç birimleri ve Kürtlerin idaresi altında bulunan özerk bölge temsilcililerinden söz konusu şüphelileri Suriye-Irak sınırına taşımasını talep edebilir.

http://www.spiegel.de/video/spiegel-tv-ueber-deutsche-is-frau-in-gefangenschaft-video-99019932.html