image

PeyamaKurd - TÜSİAD'ın Geleceği İnşa raporunu değerlendiren TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, Türkiye'de Kürt sorununun tam anlamıyla çözülemediğini belirterek, 'toplumsal-siyasal diyalog' çağrısında bulundu.

Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, derneğin hazırladığı 'Geleceği İnşa' raporuyla ilgili basının sorularını yanıtladı.

Simone Kaslowski açıklamalarında, Türkiye'de demokrasinin bugünkü durumunu değerlendirerek Kürt sorununun henüz çözülemediğine dikkat çekti.

"Size göre Kürt sorunu çözüldü mü? Çözülmedi ise şu anki durum ve gelecek için nasıl bir yol haritası olmalı? Daha önce bu konularda fikir ortaya koymuş ve önemsemiş bir Dernek olduğunuz için bu soruyu önemsiyorum" sorusuna Kaslowski'nin yanıtı şöyle oldu: 

"Kürt sorununun tamamen çözüldüğünü henüz söyleyemeyiz. Geleceğimizin inşasında, ülkemizin birikmiş sorunlarını çözme kapasitesini geliştirecek bir zeminin oluşturulmasını çok önemli görüyoruz. Kürt sorunu maalesef dünyadaki pek çok benzeri gibi terörle mücadele ile karışabilen bir sorun.

Öncelikle herkesin silahlı mücadelenin bir araç olamayacağını, örgütün silahlı mücadeleden geri dönülmez bir şekilde vazgeçmesinin zorunluluk olduğunu kabul etmesi gerekir. Diğer taraftan teröre karşı mücadele ile temel insan haklarının karıştırılmaması, terörle mücadelenin hakların kısıtlanmasına neden olmaması gerekir.

Toplumsal ve siyasal diyalog bu karışıklığı önlemede en önemli aracımızdır. Türkiye her iki amacı aynı anda gerçekleştirebilecek bir olgunlukta ve deneyimde bir ülkedir."