image

PeyamaKurd - Suriye'nin Moskova Büyükelçisi Riyad Haddad, Türkiye'nin Astana ve Soçi mutabakatlarına uymadığını iddia ederek, Suriye'nin müttefiklerinin desteğiyle terörle mücadele ettiğini dile getirdi. 

Rus medyasından Rossiya 24'e konuşan Riyad Haddad, Suriye’nin ateşkesle ilgili mutabakatlara ve Astana Mutabakatı gibi belgelere her zaman bağlı kaldığını söyleyerek Türkiye'nin bunlara uymadığını ileri sürdü. 

Suriyeli Büyükelçi açıklamasında şunları dile getirdi: 

"Bugün görüyoruz ki, terör örgütleri bu mutabakatları görmezden geliyor. Hem Suriye ordusunun hem de Hmeymim üssü de dahil Rus askerlerin mevzilerine saldırıyorlar. Astana sürecinin garantörü olan Türkiye, ne Astana ne de Soçi mutabakatlarına uyuyor. Soçi Mutabakatı’nın üzerinden bir buçuk yılı aşkın zaman geçti, Türkiye hâlâ teröristleri ve sözde barışçıl muhalefeti birbirinden ayırmadı. Türkiye'nin M4 ve M5 karayollarını özgürlüğüne kavuşturması da gerekiyordu ancak bu konuda hiçbir şey yapılmadı." 

Riyad Haddad açıklamasının devamında, bu nedenlerden dolayı Suriye ordusunun ülke topraklarını terör örgütlerinden bizzat temizlemeye başladığını belirterek, "Elbette dostlarımız ve müttefiklerimiz bizi destekliyor. Ülkenin o bölgelerinde hâlihazırda yaklaşık 2 bin metrekarelik alanı özgürlüğüne kavuşturmayı başardık. Karayollarını da özgürlüğüne kavuşturduk" sözlerine yer verdi.