image

PeyamaKurd -  Almanya Parlamentosu genel kurul toplantısında bugün ilk kez, Türkiye’ye silah ambargosunu tartışacak.

Söz konusu amborgo uygulaması, muhalefetteki Yeşiller ve Sol Parti tarafından hazırlanan iki ayrı önerge ile meclis gündemine sunulacak.

Yeşiller, Türkiye'ye denizaltı satışının iptal edilmesini, Sol Parti ise silah ambargosu uygulanmasını istiyor.

Her iki önergenin genel kurulda ele alındıktan sonra meclisin ilgili komisyonlarına havale edileceği kaydedildi.

Yeşiller Partisi, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında Doğu Akdeniz'de aylardır yaşanan sondaj krizi nedeniyle önergesinde, hükümet tarafından izni önceden verilmiş olan Türkiye'ye denizaltı ihracatının iptal edilmesini ve Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye silah ambargosu uygulamasını istiyor.

Yeşiller Partisinin önergesinde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO ortağı ve AB üyesi Yunanistan'ı askeri olarak tehdit ederken, kendi ülkesinde temel insan hakları, hukuk devleti ve demokrasi standartlarını hiçe sayarken, Suriye ve Libya'da uluslararası hukuka aykırı siyasetini sürdürürken, Almanya'nın Türkiye'ye denizaltı teslimatlarına bağlı kalmaya devam etmesi güvenlik ve insan hakları politikaları bakımından sorumsuzca olacaktır” ifadesi yer aldı.

Türkiye’ye ambargo uygulanması önerisinde bulunan diğer grup ise Sol Parti.

Sol Parti önergesinde, Federal Hükümet'ten Avrupa Birliği nezdinde Türkiye'ye silah ambargosu girişimlerine engel olmaması, tersine aktif olarak buna taraftar olması talep ediyor.

Parti önergesinde, Türkiye'nin "Kuzey Afrika'dan Orta Asya'ya uzanan bir, yeni Osmanlıcı büyük güç olma iddiası" taşıdığı, Ankara'nın Suriye, Libya, Dağlık Karabağ gibi savaş bölgelerine radikal İslamcı cihatçılar transfer ederek savaşın taraflarına askeri destek verdiği belirtiliyor.