image

PeyamaKurd - ABD Temsilciler Meclisi, yıllık savunma politikalarının çerçevesini düzenleyen 716 milyar dolarlık Ulusal Yetkilendirme Yasası'nı (NDAA) kabul etti. ABD Kongresi'nde ayrıca Türkiye'ye F-35 satışını durduran düzenlemede ilk aşama tamamlandı.

Türkiye’ye, F-35 savaş uçakları satışının askıya alınmasına ilişkin tasarıda ABD Savunma Bakanı'ndan Türkiye ile ilişkilerin durumu hakkında bir rapor hazırlaması ve bu rapor hazırlanma süresine kadar satış yapılmaması ilk izlenimler arasında bulunuyor.

ABD tarafından hazırlanan NDAA tasarısının Senato versiyonu da yasalaşma yolunda ilk aşamayı tamamladı. Bununla birlikte Senato Silahlı Hizmetler Komitesi de kendi versiyonunu kabul etti ve bu versiyonda Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması talebinde bulunuldu. Tasarının bu versiyonu Komite'nin ardından Senato'da oylanması bekleniyor.

NDAA Tasarısının Senato'da da görüşülüp kabul edilmesinin ardından her iki yasama organından temsilciler bir araya gelerek, iki farklı versiyon üzerinde görüşmeler yürütecek ve tasarıyı son aşamaya getirecekler.

Hazırlanan tasarının ABD Başkanı Trump’ın onayına gönderilecek. İşlemin sonucunda Türkiye ile ilişkilerin ne düzeyde devam edeceği ise henüz bilinmiyor.