image

PeyamaKurd - Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik süreci devam ederken ABD Başkanı Joe Biden'ın F-16 krizini çözmeye karşılık Türkiye'nin bu üyelikleri onaylamasını beklediği ileri sürüldü.

"Türkiye, NATO üyeliklerini onaylarsa F-16 satışı gerçekleşir"

F-16 satış ve NATO üyelik sürecine devam ederken BBC’de yer alan habere göre; Amerika’da yayımlanan Wall Street Journal gazetesi, ABD’deki Joe Biden yönetiminin yeni F-16 savaş uçaklarının Türkiye’ye satışına onay verilmesini istediğini kaleme aldı.

WSJ'nin yayımladığı haberde, ABD Kongresi’nden de onay çıkması için Biden yönetiminin talepte bulunacağı vurgulanarak, bunu Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay vermesine bağlı olduğuna dikkat çekildi.

F-16 krizi çözülürse, Yunanistan'a F-35 satışına başlanacak!

Washington-Ankara arasında krize neden olan ve Türkiye’nin ABD’den istediği 20 milyar dolar değerindeki yeni F-16’ların satışı için Biden yönetimi, Kongre’den onay istemeye hazırlanırken, satışın gerçekleşmesi halinde, Yunanistan’a yapılacak F-35 satışına da başlanmış olacak.

Ayrıca gazetenin Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberine göre, Biden yönetimi Türkiye’ye, F-16’ların satışının İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerinin onaylaması karşılığında yapılacağını söyleyecek.

Bu kapsamda eğer TBMM’den onay çıkarsa yani NATO genişlemesi şartı sağlanırsa F-16 satışı gerçekleşecek.