image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB), Yunanistan'ın, Ege ve Doğu Akdeniz'de Türk jetlerine Rus yapımı S-300 Hava Savunma Sistemi ile yaptığı tacizin kayıtlarını, NATO'ya göndermeye hazırlandığı ifade edildi.

Bakanlığı'nın, Yunanistan'ın, Ege ve Doğu Akdeniz'de görev uçuşu yapan Türk jetlerine Rus yapımı S-300 Hava Savunma Sistemi ile yaptığı tacizin radar kayıtlarını, NATO Genel Sekreterliği ve İttifak üyesi ülkelerin savunma bakanlıklarına göndermeye hazırlandığı kaydedildi.

Akdeniz'de uluslararası hava sahasında görev uçuşlarını gerçekleştiren Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı F-16'lar, 23 Ağustos'ta Girit Adası'nda konuşlu Yunanistan'a ait Rus yapımı S-300 Hava Savunma Sistemi tarafından taciz edildi.

S-300 sistemine ait hedef takip ve füze güdüm radarı Rodos Adası batısında 10 bin feet irtifada görev uçuşundaki F-16'ya yerden havaya füze kilidi atıldı.

Yunan askeri yetkilileri ise NATO Angajman Kuralları'nda "düşmanca hareket" olarak değerlendirilen söz konusu davranışı kabul etmedi.