image

PeyamaKurd - Rojava ve Suriye'nin kuzeyinde yapılması mühtemel tampon bölge ile ilgili Şam ile Ankara arasındaki ilişkileri canlandırmak için arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını dile getiren İran Dışişleri Bakanı Zarif, Türkiye ve Suriye ilişkilerine değindi.

RT televizyonuna konuyla ilgili açıklamada bulunan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Türkiye ile Suriye arasındaki diyaloğun bölgenin çıkarına olduğunu düşünüyoruz. Eğer taraflardan böyle bir talep gelirse, arabulucu rolünü oynamaya hazırız” ifadesini kullandı.

Cevad Zarif, Türkiye’nin, sınır bölgedeki terör tehdidiyle ilgili endişelerini giderecek tek yolun Rojava ve Suriye’nin kuzeyine hükümet güçlerini yerleştirmek olduğunu vurgulayarak, “Diğer güçlerin sınır bölgesini işgal etmesine müsaade edilmemeli. Çözüm, bu toprakların kurtarılması ve oraya Suriye ordusunun yerleşmesinde. İran ve Rusya bu sorunun çözümü için Türkiye’ye yardımcı olmaya hazır” sözlerine yer verdi.

Diğer taraftan Zarif, Astana öncesinde Tahran ve Ankara arasında Suriye konusunda büyük ayrılıkların olduğunu ancak Astana’dan sonra ortak noktaların bulunduğunu ve önemli sonuçların elde edildiğini dile getirerek, Suriye’deki krizin askeri çözümünün olmadığını belirtti.