image

PeyamaKurd - Türkiye'nin, daha önce Libya ve Dağlık Karabağ’a gönderdiği Suriyeli cihatçıları bu sefer hem Keşmir’e(Hindistan ile Pakistan arasındaki sorunlu bölge) hem de yeniden Libya’ya göndereceği iddia edildi.

Londra merkezli Şarkul Avsat gazetesinin Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SİHG) dayandırdığı habere göre Türkiye önümüzdeki günlerde yeni bir grup Suriyeli paralı askeri Libya’ya göndermek için hazırlık yaparken diğer yandan India Today gazetesi de, "Erdoğan 2 bin dolar ödeyerek Keşmir'e paralı asker yolluyor" başlığıyla haber paylaştı.

Libya’da Trablus merkezli Ulusal Anlaşma Hükümeti (UAH) ile Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi ülkedeki iç savaşı durdurmak için arka arkaya görüşmeler yaparken, Türkiye’nin, anlaşmanın önündeki en büyük engellerden biri olarak gösterilen paralı askerleri yeniden ülkeye göndermeye hazırlandığı iddia edildi.

Öte yandan Suriyeli cihatçıların Hindistan ve Pakistan arasında geçmişten günümüze en büyük sorunlardan biri olan Keşmir’e gönderileceği de öne sürülen haberler arasında.

India Today'de, "Erdoğan 2 bin dolar ödeyerek Keşmir'e paralı asker yolluyor" başlığıyla yer alan haber, Yunan gazeteci Andres Mountzouralias'ın, "Erdoğan Keşmir'e paralı asker yolluyor" haberine dayandırıldı.

“Suriyeli cihatçılar yeniden Libya’ya gönderiliyor”

Londra merkezli Şarkul Avsat gazetesinin Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SİHG) dayandırdığı habere göre Türkiye önümüzdeki günlerde yeni bir grup Suriyeli paralı askeri Libya’ya göndermek için hazırlık yapıyor.

“Erdoğan 2 bin dolar ödeyerek Keşmir'e paralı asker yolluyor”

Suriye'de Esad rejimine ve Kürtlere karşı kullanılan cihatçı ve paralı askerler önce Libya ardından da Dağlık Karabağ'a gönderilirken, bu kez aynı cihatçı savaşçıların Keşmir'e gönderileceği iddiası ortaya atıldı.

India Today'de, "Erdoğan 2 bin dolar ödeyerek Keşmir'e paralı asker yolluyor" başlığıyla yer alan haber, Yunan gazeteci Andres Mountzouralias'ın, "Erdoğan Keşmir'e paralı asker yolluyor" haberine dayandırıldı.

Haberde, Türkiye'nin Suriye'den Keşmir'e savaşçı gönderme hazırlığı içinde olduğu iddia edilirken, bu adımın Ankara'nın Güney Asya'daki Müslümanlar

arasındaki nüfuzunu genişletme ve İslam dünyasındaki Suudi Arabistan hakimiyetini kırma çabasının bir parçası olduğu yorumu dikkat çekti.

“Türkiye’nin Hindistan Büyükelçisi iddiaları yalanladı”

Ankara'nın söz konusu planı Pakistan ile birlikte ortak yürüttüğü kaydedilirken, haberde Türkiye'nin Hindistan Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar'ın iddiaları 'temelsiz ve yalan' olarak nitelediği sözlerine de yer verildi.