image

PeyamaKurd- Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Silahları YPG'ye ABD verdi, yine ABD toplayacak. Hepsinin toplayamayabileceğini biliyoruz. Bazıları kayıp, PKK ve YPG bunları sattı” ifadelerini kullandı.

NTV’de gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu: 

"Bugüne kadar 6 tane devriye görevi icra edildi. Bu faaliyetlerin hepsi hazırlık dönemi içindeki faaliyetler. Dışişleri Bakanlığı olarak biz siyasi boyutunu yürütüyoruz. ABD ile ilişkilerimiz geliştirmek için yol haritası uygulayacağız. ABD müttefik olduğunu göstermeli ve somut adımlar atılmalı. ABD ile iki çalışma grubu daha oluşturduk. Büyükelçilik çalışmalarıyla ilgili bir çalışma grubu oluşturduk. 12 Temmuz'da Ankara'da toplanacak. PKK ile ilgili bir çalışma grubu oluşturacağız ancak bu çalışma grubunun nerede toplanacağı konusunda henüz bir yer belirlenmedi.

Silahları YPG'ye ABD verdi, yine ABD toplayacak. Hepsinin toplayamayabileceğini biliyoruz. Bazıları kayıp, PKK ve YPG bunları sattı.

Burada Türkiye ve ABD birlikte karar verecek. Zaten bunların kim olduğunu yerel halk da biliyor. Burası yüzde 95 oranında Arap şehri. Güvenlik çalışmalarında da yüzde 95 oranında Araplar yer alacak. Burayı istikrara kavuşturacaksa yönetim yerel halka devredilmeli. Oradaki yerel halk kesinlikle YPG'nin ve dışarıdan gelenlerin burada kalmasını istemiyor. PKK'nın amacı nedir bölmek. Dolayısıyla PKK'nın burada yer alması mümkün değil.

Sincar'dan çekildiğini söylüyorlar. Irak şu anda hükümet kurmak için çalışıyor. Basra bölgesinde başkonsolosluğumuzu açıyoruz. Musul da başkonsolosluk açmak için hazırlıklarımızı başlattık. Sincar konusunda ne kadar çekildi, çekilmedi emin olmamız lazım. Bizim amacımız PKK ve teröristler neredeyse oraları temizlemektir" ifadelerini kullandı.